b

Winnipeg

warming huts

Winnipeg, Kanada

súťaž_2014

 

sipka

idea

  Cieľom súťaže bolo vytvorenie inštalácie na zamrznutej hladine rieky Assinniboine, Winnipeg. Rieka je jednou z najdlhšie zamrznutých tokov v Kanade a počas tohto obdobia je významným športovým, rekreačným a oddychovým miestom priamo v srdci mesta.

    Warming hug je objekt, ktorý pracuje s ľudskou imagináciou. Pozorovateľ nevie, čo sa skrýva pod hladinou, keďže objekt sa javí iba ako torzo, mäkký objekt, ktorý trčí z ľadu nemá svôj stály tvar. Je interaktívny a návštevníci ho môžu využívať podľa svojich potrieb. Sedenie, ležanie, úkryt pred vetrom, omotať ho okolo seba, vyrobiť hokejovú bránku... Je iba otázkou predstavivosti, čo s ním dokážete urobiť. Vie byť zábavný, ale aj veľmi nápomocný.

a d e f cc

pôdorys

schématický rez

pohľad A

pohľad B

pohľad C

vizualizácia

výplň:

75%

75%

75%

75%

75%

75%

90%

100%

plášť:

vodeodolná textília

výplň:

polystyrénová drť

základ:

oceľové tyče ukotvené v ľade

  Konštrukciu tvorí dutý textilný rukáv o dĺžke 8m. Jednoduchý valec, ktorý sa zo šírky 1m (dolná podstava) postupne zužuje na 0,2m (vrchol). Je vyrobený z ôsmich navzájom zošitých komôr, vyplnených plystyrénovou drťou, ktorá je dostatočným izolantom, aby v prípade chladu dokázala udržať telesnú teplotu. Jednotlivé komory sú vyplnené iba čiastočne, tak, aby bol zaručený dostatočný ohyb a variabilita chápadla. Vonkajší plášť je navrhnutý s nepremokavej, oderu-odolnej syntetickej textílie (systém membrán sympatex, goretex, eva...). Ukotvenie objetu je zaručené prostredníctvom oceľových tyčí, ktoré sú osadené priamo v ľade a pomáhajú stabilizovať celé chápadlo.

  Objekt môže byť umiestnený individuálne alebo v skupine. Taktiež je možné variovať veľkosť jednotlivých chápadiel a vytvoriť tak celkovú kompozíciu priamo na mieste.