tien mapa-slovensko

M(art)IN

Martin SR

súťaž_2008

1.miesto

realizácia_2008

sipka

   Grafická identita centra mesta ašpirujúceho na hostenie Hlavného mesta európskej kultúry 2013. Mesto Martin s bohatou históriou reprezentovanou najmä osobnosťami slovenskej kultúry a národného obrodenia 19. storočia potrebovalo priblížiť svoju pozíciu dnešnému publiku. Centrum mesta cez názvy ulíc zahltené menami ,,anonymných“ dejateľov,  ktorých by sme mali poznať, ale v skutočnosti uchádzajú našej pozornosti. Redizajn popisov ulíc, textové a figurálne intervenice na všedných miestach pripomínajú a sprítomňujú náhodnému návštevníkovi a obyvateľovi mesta osobnosti, ktoré formovali jeho dnešnú kultúrnu pozíciu.

text: Mgr.art Martin Zaiček

diera jalovica prechod osobnosti literatura krava mapa-slovensko tabula dialnica orac tienisko

idea

Mesto Martin bolo po dlhé desaťročia kultúrnym centrom Slovenskej časti Uhorska. Žili a pôsobili tu mnohé z významných osobností, o ktorých už dnes vieme čím ďalej-tým menej. Drobné oživenie niektorých z osobností je iba začiatkom toho ako by sa dalo hravo a náučne pristupovať k tejto téme aj vo väčšom rozsahu.

Popisné tabule s názvami ulíc doplnené o ďalšie informácie o živote danej osobnosti, po ktorej je ulica pomenovaná.

Živý dobytok v meste nebol v minulosti ničím výnimočným.

Rysavá jalovica od Martina Kukučína by mohla opäť zaujať svoje miesto, tentokrát v mestskom parku

Diaľničné značenie a bilboardy okolo ciest ako nositeľ literárnej hodnoty. Princíp rímskych míľnikov adaptovaný na tento druh média. Jednotlivé diela by začínali v najvzdialenejšom meste a postupne by končili v Martine.

Stav miestnych komunikácií mohol byť zapríčinený aj Oráčom od Martina Benku.

Anonymné tiene na budovách ako memento pobytu jednotlivých osobností v meste.

visualization

rozmiestnenie základnej učebnej látky z literárnej výchovy v rámci jednotlivých častí mesta